A játéknak fontos szerepe van a személyiség, a szellemi törekvések és a személyes vágyak kialakulásában. Az önismereti játékok hozzájárulnak az interperszonális kapcsolatok kiépítéséhez és a saját egyéniségünk felismeréséhez is.
Ezenkívül hatékony eszközök az öntudat erősítéséhez, elvégre is egyedülálló módszert kínálnak az embereknek arra, hogy felfedezzék a bennül rejlő lehetőségeket. A játék többféleképpen is értelmezhető. Először is, mint az élet főpróbája, vagyis remek segítséget jelent bizonyos készségek edzéséhez.
Sőt, az önismereti játékok hirtelen fordulatai lehetővé teszik a környező valóság váratlan átalakulásához való alkalmazkodást. Másodszor, a játék a kikapcsolódás egyik legnagyszerűbb módja, amelynek során lehetővé válik, hogy ne tartsuk be az általánosan elfogadott normákat és mintákat.
Egyszóval az önismereti játékok manapság egyedülálló ugródeszkák a legszokatlanabb kívánságok és törekvések megtestesítéséhez, amelyekbe mind a gyermekek, mind a felnőttek teljesen belemerülhetnek, illetve a segítségükkel felfedezhetik a bennük rejlő tulajdonságokat.